Ο διαγωνισμός της UNICEF

Τα νήπια του νηπιαγωγείου του Π.Π.Σ.Π.Θ. συμμετέχουν στο διαγωνισμό που διοργανώνει τη φετινή σχολική χρονιά η UNICEF με τη δημιουργία αφίσας.

Τίτλος του διαγωνισμού

"Να σας γνωρίσω τους φίλους μου: τα παιδιά του κόσμου"

Τη φετινή χρονιά το νηπιαγωγείο μας δούλεψε πάνω στα δικαιώματα των παιδιών της UNICEF συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών" και στο διαγωνισμό "Να σας γνωρίσω τους φίλους μου, τα παιδιά του κόσμου!".

Με κεντρικό σύνθημα "Λέμε ΟΧΙ στη Βία και την εκμετάλλευση. Λέμε ΝΑΙ στην αλληλεγγύη και την ανθρωπιά, με εμβόλια, φαγητό και σχολείο για τα φτωχά παιδιά του κόσμου" επιδιώξαμε να ευαισθητοποιήσουμε τα νήπια στις ανάγκες των παιδιών σε όλο τον κόσμο. Μέσα από το εκπαιδευτικό υλικό που στάλθηκε στο νηπιαγωγείο, τα νήπια έπαιξαν, προβληματίστηκαν για τις συνθήκες που ζουν κάποια παιδιά στον κόσμο, έκαναν συνειρμούς με την ελληνική πραγματικότητα και τις εικόνες που βιώνουν καθημερινά καλλιεργώντας τους το συναίσθημα αλληλεγγύης προς το συνάνθρωπό τους.

Τα νήπια του Πρότυπου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

με πολύ μεγάλη χαρά αποφάσισαν να συμμετέχουν στον 6ο Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής με υπολογιστή, που διεξάγεται στην Πολωνία για το σχολικό έτος 2013 - 14 με θέμα

"The Journey with my best friend"

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνουμε τα μικρά παιδιά ηλικίας 5 - 6 ετών να παίξουν και να δουλέψουν αξιοποιώντας τα εργαλεία της ζωγραφικής που έχει ένας υπολογιστής και μαθαίνοντας να χρησιμοποιούν τέτοια λογισμικά να καλλιεργήσουν παράλληλα τη δημιουργικότητά τους και την κριτική τους σκέψη.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά

Οι νικητές του διαγωνισμού θα ενημερωθούν για τα αποτελέσματα στις 12 Μαΐου , ενώ όλα τα έργα των παιδιών που θα συμμετέχουν σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα παρουσιαστούν σε έκθεση ζωγραφικής στην Πολωνία.

στον 6ο Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής με Υπολογιστή με τίτλο

"The journey with my best friend"

που λαμβάνει χώρα στην Πολωνία.

Για να θαυμάσετε μερικές από τις δημιουργίες μας συνδεθείτε με τη σελίδα

Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά

Κατασκευή Ιστοσελίδας: Μελίνα Εφραιμίδου